AnkaraKart

Yardım Merkezi

AnkaraKart Genel Sorular


AnkaraKart nedir?

AnkaraKart sürekli yanınızda taşıyacağınız şehiriçi ulaşım kartınızdır. EGO'ya bağlı tüm toplu taşıma araçlarındaki kart okuma cihazılarına yakınlaştırarak kullanabileceğiniz temassız akıllı kartlar ve yine bu cihazların üst kısmında bulunan kart okuma kısmına yerleştirilen tek geçişlik manyetik biletlerden oluşan AnkaraKart ile çok daha hızlı, ekonomik ve pratik ulaşımın keyfini bir arada yaşayacaksınız.

AnkaraKart nasıl kullanılır?

AnkaraKart' nin kullanımı son derece hızlı ve kolaydır. Ödeme yapmak için otobüslerde bulunan kart okuma cihazlarına yaklaştırmanız yeterlidir. İşleminiz anında gerçekleşir, bir binişlik tutar AnkaraKart'ınızda yüklü paranızdan düşülür. Okuyucudan kartın okunmasını teyit eden ses ve yanan yeşil ışık aracılığıyla ulaşım ücretinin ödenmiş olduğu anlaşılır. Kartınızda kalan parayı ekranda anında görebilirsiniz. Tek Geçişlik AnkaraKart’ınız ise, cihazın üst kısmında yer alan yuvaya yerleştirilmeli, cihazdan onay sesi geldikten sonra geri alınmalı ve tüm yolculuk esnasında saklanmalıdır.

Biniş ücretinizi AnkaraKart’nız aracılığıyla hızlı, modern ve ekonomik bir şekilde ödemiş olursunuz. AnkaraKart’ınız sayesinde bozuk para bulamama ve bilet temin edememe gibi sıkıntılar yaşamadan hızlı biniş ve seyahat imkanına sahip olursunuz.

AnkaraKart’ı nerelerde kullanabilirim?

EGO otobüsleri ile Metro ve Ankaray'da dahil olmak üzere EGO'ya bağlı tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabilir.

AnkaraKart’a nasıl yükleme yapılır?

AnkaraKart’ınıza para yüklemek için üç yönteminiz bulunmaktadır.

Yüklemek istediğiniz tutarı AnkaraKart İşlem Merkezlerinde, Saha Ödeme Cihazlarında, AnkaraKart Satış - Dolum Noktalarında ve Online olarak doldurabilirsiniz.

 • Kart işlem merkezleri; Özellikle indirimli ve serbest AnkaraKart almaya hakkı olan kişilerin kart işlemlerini yapabilmesi için kurulmuş işlem merkezleridir. Bunun haricinde gündelik hayatta AnkaraKart'ınızla alakalı sorunları da bu işlem merkezlerinden giderebilirsiniz.

  Size en yakın noktayı bulmak için tıklayın.

 • Saha Ödeme Cihazları; Ankara'nın bir çok farklı noktasına konulacak olan 7/24 çalışan kiosk ve mini kiosklar yardımı ile Tek Kullanımlık ve Tam AnkaraKart alabilir ya da AnkaraKart'ınıza kağıt ve madeni para yüklemesi yapabilirsiniz.

 • Online; Hemen AnkaraKart.com.tr'ye üye olup size uygun AnkaraKart'lardan birini seçip başvuruda bulunabilirsiniz. Kart başvurusu tamamlandıktan sonra kartınızı teslim almak için size en uygun zamanı seçip online randevunuzu yaptırabilirsiniz.

AnkaraKart’a en az ve en fazla ne kadar yükleme yapılabillir?

AnkaraKart’a en az 1 TL, olmak koşuluyla tek seferde en fazla 1000 TL yükleme yapabilirsiniz.

AnkaraKart’ımı belli bir süre kullanmazsam kartım geçersiz olur mu?

Hayır, AnkaraKart’ın belirli bir kullanım süresi bulunmamaktadır.

75 dakika aktarması AnkaraKart içinde geçerli mi?

Evet, AnkaraKart ile aktarma işlemi gerçekleştirilmektedir.

AnkaraKart Özel Halk Otobüslerinde de geçerli mi?

AnkaraKart, halk otobüslerinde ilerleyen dönemde kullanılabilecektir.

AnkaraKart’ı satın aldım, hemen kullanıma başlayabilir miyim?

Evet, AnkaraKart'lar temin edildikten sonra yükleme ve kullanıma açık olacaktır. Ocak 2014 itibari ile Ankara genelinde bu işlemleri yapabilirsiniz.

AnkaraKart’ı nereden temin edebilirim?

İndirimli ve Serbest AnkaraKart almaya hakkı olan kişiler AnkaraKart.com.tr'ye üye olup başvuruda bulunabilir ve AnkaraKart başvurusu tamamlandıktan sonra kartınızı teslim almak için size en uygun zamanı seçip online randevunuzu yaptırabilirsiniz. Üye olmak için hemen tıklayınız.

İndirimli ve Serbest AnkaraKart almaya hakkı olan kişiler yine Ankara genelinde bulunan kart işlem merkezlerimize başvurarak AnkaraKart sahibi olabilir. AnkaraKart İşlem Merkezleri için tıklayınız..

AnkaraKart’ımdaki bakiye tek geçiş ücretini karşılamıyor, eksik bakiye ile geçiş yapabilir miyim?

Hayır, eksik bakiye ile geçiş sağlanamamaktadır. AnkaraKart’ınıza bakiye yüklemeniz gerekmektedir.

AnkaraKart öncesinde almış olduğumuz öğrenci kartlarının süresi hangi tarih itibariyle sonlanmış olacak?

Önceden alınmış kartların son kullanım tarihi Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenmektedir.

Şirket çalışanlarımızın AnkaraKartlar’ına bakiye dolumu gerçekleştirmek istiyorum, nasıl yapabilirim?

Toplu AnkaraKart dolumlarınızda kurum/şirket personelleri için talep ettiğiniz tutar kadar kart dolum bedellerini ilgili banka hesaplarına veya nakit olarak kart işlem merkezine yatırarak işlem yapabilirsiniz

Hangi kart numarası için ne kadar dolum yapılması gerektiğini kart seri numaraları ve tutarların yazılı olduğu Kurumsal Kart Otomatik Yükleme dokümanını Kızılay Kart İşlem Merkezindeki yetkiliye mail, usb veya cd ile bildirmeniz yeterli olacaktır.

Kurumunuzun AnkaraKartlar’ına belirtilen tutarlar otomatik olarak yüklenecek ve geçiş kontrol cihazlarına ilk dokundurulduğunda yüklenen bakiye aktif olacaktır.

Şirket çalışanlarımız için toplu AnkaraKart dolumu gerçekleştirdim, fatura almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Ödeme işlemiz sonrasında "Tahsil Edildi Tutanağı" ve "Kurumsal AnkaraKart Otomatik Yükleme Dokümanı" ile birlikte EGO'dan kurumunuza ait faturayı talep edebilirsiniz.

AnkaraKart'ın Kara Listeye alınmasının sebebi nedir?

AnkaraKart'ın Kara Listeye alınmasının 2 sebebi vardır.

1- Kullanıcı kişiselleştirilmiş AnkaraKart'ını kaybetmiş/çaldırmış ve bilgisini yetkililere vermiş ise güvenlik amacıyla AnkaraKart kara listeye alınır.

2- Kişiselleştirilmiş AnkaraKart ait olduğu kişi dışında başka biri yada birileri tarafından kullanılmış ise AnkaraKart kara listeye alınır.

Kara Listeye alınan bir AnkaraKart için ne yapılmalıdır?

AnkaraKart'ı kara listeye alınan kullanıcı yeni bir AnkaraKart temin etmelidir.

Online İşlemler


Neden üye olmalıyım?

AnkaraKart sitesine üye olarak size en uygun kart için başvurunuzu yapabilir ve kartınızı almak için size en uygun yer ve zaman için randevu alabilirsiniz. Ayrıca Online İşlem Merkezi’nden kartınıza para yükleyebilir ve yaptığınız tüm işlemleri görebilirsiniz. tıklayınız.

E-randevu aldığım AnkaraKart İşlem Merkezimi değiştirebilir miyim ?

Hayır. AnkaraKart randevusu nereden alındıysa, teslimi yine aynı merkezden gerçekleştirilebilir. E-randevu’nuzu iptal ederek başka bir merkezde randevu talebi oluşturabilirsiniz.

E-randevu aldım, ancak iptal edip tekrar almak istiyorum?

E-randevu kısmından TCKN ‘niz ile aldığınız E-randevu’nuzu iptal ederek yeni bir E-randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Yabancı Kimlik Numaram var? Ben de üye olabilecek miyim?

Yabancı Kimlik Numarası’na sahip AnkaraKart sahipleri, www.ankarakart.com.tr ‘ye üye olabilirler.

E-randevu alırken tarih seçtikten sonra saat seçemiyorum?

Saat aralığı dolu olduğundan dolayı saat seçimi yapamayabilirsiniz. Daha ileri ki tarihler için tekrar deneyiniz.

Şifremi unuttum nasıl giriş yapacağım?

Şifremi hatırlat sayfasından yeni bir şifre belirleyerek hesabınıza giriş sağlayabilirsiniz.

Şifremi unuttum, yeni bir şifre alabilecek miyim?

Şifremi hatırlat sayfasından yeni bir şifre belirleyerek hesabınıza giriş sağlayabilirsiniz.

Sisteme kayıt ettiğim telefon numaramı değiştirmek istiyorum. Ne yapmam gerekir?

Hesap ayarları sayfasında, Cep Telefonunuzun yanında yer alan değiştir tuşuna basarak sisteme kayıtlı cep telefonunuzu değiştirebilir, yeni numaranızı kayıt edebilirsiniz.

E-posta adresimi unuttum, nasıl giriş yapacağım?

AnkaraKart web sitesine e-posta adresinin yanı sıra GSM numaranız ile de giriş yapabilirsiniz.

GSM numaramı unuttum nasıl giriş yapacağım?

AnkaraKart web sitesine e-posta adresiniz ile de giriş yapabilirsiniz.

E-posta adresimi ve GSM numaramı unuttum, nasıl giriş yapacağım?

İletişim sayfamızda yer alan iletişim formu yardımıyla bu durumu bize bildirebilirsiniz. Formu doldururken kayıt sırasında kullandığınız e-posta adresinizi kullanmayı unutmayın.

Ankara Kart’ıma nasıl online bakiye yüklemesi yapabilirim?

AnkaraKart’ınızı, AnkaraKart.com.tr üzerinden oluşturacağınız kişisel hesabınıza tanımlamanız gerekmektedir. Sonraki adımda; sisteme tanımladığınız AnkaraKart'ınız ile AnkaraKart.com.tr üzerinden online işlemler/para yükleme butonunu seçerek yükleme yapmak istediğiniz miktarı belirtmeniz gerekmektedir. Ardından kredi kartı bilgilerinizi girerek, bakiye yüklemenizi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Online işlemler menüsü ile işlem yaptığımda, yüklemenin olumlu ya da olumsuz olduğunu nasıl anlayacağım?

İşlem sonrasında ekranınızda kart numaranız ve yükleme yaptığınız miktar görüntülenir, ödemeniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

AnkaraKart’ım ile hangi duraklardan geçtiğimi, ne kadar ücret ödediğimi öğrenmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

AnkaraKart.com.tr online işlemler üzerinden tüm işlem detaylarınıza rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

AnkaraKart’ıma online işlemlerden en fazla ne kadar bakiye yükleyebilirim?

Online işlemler menüsü yardımı ile en fazla 100 TL ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Başkasının AnkaraKart’ına yükleme yapabilir miyim?

Evet. AnkaraKart.com.tr online işlemler menüsü yardımı ile kendi kartınıza yükleme yapabileceğiniz gibi, başka bir AnkaraKart’a da yükleme gerçekleştirebilirsiniz.

AnkaraKart’ımı online işlemler menüsünden hesabıma tanımladım. Kaybetme veya çaldırma durumunda içerisinde bulunan bakiyeyi, yeni alacağım AnkaraKart’ıma transfer edebilir miyim?

Online işlemler menüsü ile AnkaraKart’ınızı hesabınıza bağladığınızda kişiselleştirme işlemlerini tamamlamış olursunuz. Kayıp ve çalıntı gibi durumlarda kişiselleştirdiğiniz kartınızdaki bakiyenizi yeni AnkaraKart’ınıza aktarabilirsiniz.

Biri İndirimli biri Tam AnkaraKart olmak üzere 2 adet AnkaraKart sahibiyim. İndirimli AnkaraKart’ımı online işlemler üzerinden kişiselleştirdim. Tam AnkaraKart’ımı da kişiselleştirmem gerekiyor mu?

Sahibi olduğunuz AnkaraKart’larınızı online işlemler menüsü üzerinden kişiselleştirmiş olmanız tüm avantajlardan yararlanmanızı sağlamaktadır. İndirimli AnkaraKart’ınız zaten kişiye özel olarak verilmektedir. Böyle bir durumda Tam AnkaraKart’ınızı hesabınıza bağlayarak kişiselleştirmenizi tavsiye ederiz. AnkaraKart’ınızı hesabınıza bağladıktan sonra kaldırarak, işlem yapmak istediğiniz diğer AnkaraKart’ınızı hesabınıza bağlayabilirsiniz..

Bayi ve Dolum Noktaları

AnkaraKart Satış ve Dolum Noktası olmak için ne yapmam gerekiyor?

Kızılay Metro İstasyonu içerisinde yer alan AnkaraKart İşlem Merkezi’ne giderek, bayi başvuru formunu doldurabilir ya da AnkaraKart.com.tr‘den başvurabilirsiniz. Hemen Bayilik başvurusu yapmak için tıklayınız..

Kızılay Kart İşlem Merkezi'nin çalışma saatleri;

Hafta İçi; 08:00 / 20:00

Cumartesi; 09:00 / 18:00
Pazar; Kapalı

Saha Ödeme Cihazları

SmartBanko

SmartBanko paramı kabul etmiyor. Ne yapmalıyım?

Paranızın yırtık, buruşuk, eski olmadığından ve cihaza gösterildiği yönde yerleştirdiğinizden emin olun ve tekrar deneyin.

Para üstü fazla geldi. Ne yapmalıyım?

En yakın AnkaraKart İşlem Merkezi’ne bilgi vermeniz yeterli olacaktır.

SmartBanko para üzerini eksik verdi. Eksik Ne yapmalıyım?

İşlem kayıtları kontrol edilecek. Para kutusunda yeterli materyal bulunmamaktadır. Eksik kalan miktar AnkaraKart’ınıza yüklenecektir.

Kartımın bakiyesini sorgulayamıyorum. SmartBanko’da bakiye gözükmüyor. Ne yapmalıyım?

Kartınızı yerinden çıkartıp tekrar yerleştiriniz ve yeniden bakiye sorgulaması yapınız.

SmartBanko’nun dokunmatik ekranı işlemlerimi algılamıyor. Ne yapmalıyım?

Cihazlarımız parmak veya tırnak algılayabilmektedir. Elinizde eldiven varsa çıkarıp tekrar deneyin.

SmartBanko’nun dokunmatik ekranı işlem talebimi yanlış algılıyor. Ne yapmalıyım?

Sistemden kaynaklanan bir arıza söz konusu olabilir. Lütfen; diğer cihazlarımızı kullanınız.

Bilgi fişi talebinde bulundum. SmartBanko bilgi fişi vermedi. Problem nedir?

Cihaz içerisinde kağıt bitmiş olabilir.
Dokunmatik ekran talebinizi algılayamamış olabilir.
Lütfen tekrar deneyiniz.

AnkaraKart’ımın mevcut bakiye toplamı hatalı gözüküyor. Ne yapmalıyım?

AnkaraKart’ınızı çıkarın, bir süre bekleyin ve tekrar kartınızı tekrar alana yerleştirin. Sorun devam ediyor ise lütfen çağrı merkezimiz ile iletişime geçiniz.

SmartBanko ile işlem yapmak istiyorum ancak cihaz kapalı durumda ve çalışmıyor. Ne yapmalıyım?

Cihaz bakım için devre dışına alınmış olabilir. Bir başka cihazımızdan hizmet alabilirsiniz.

SmartBanko kartıma el koydu. Ne yapmalıyım?

Cihaz, güvenlik sebebiyle kilitlenmiş veya işlem gerçekleşirken cihaz sistem hatası vermiş olabilir. Bu nedenle kart okuyucu tarafından kart kilitlenmiştir. Lütfen müşteri temsilcisi ile irtibata geçiniz.

SmartBanko kartımı içeri almıyor. Sebebi ne olabilir?

Kartınızı kart okuyucuya doğru yerleştirdiğinizden emin olun. Daha sonra tekrar deneyin.

Smart Banko’da param kaldı ne yapmalıyım?

Smart Banko’da paranızın kalması durumunda, cihazın üzerinde yer alan 0850 724 80 50 numaralı telefonu arayabilir veya Kızılay AnkaraKart Danışma Merkezi’ne gelerek kiosk üzerinden iade talep formu oluşturabilirsiniz..

MiniBanko

MiniBanko ile işlem yapmak istiyorum ancak cihaz paramı kabul etmiyor. Ne yapmalıyım?

Paranızın yırtık, buruşuk, eski olmadığından ve cihaza gösterildiği yönde yerleştirdiğinizden emin olun ve tekrar deneyin.

MiniBanko’nun dokunmatik ekranı işlemlerimi algılamıyor. Ne yapmalıyım?

Cihazlarımız parmak veya tırnak algılayabilmektedir. Elinizde eldiven varsa çıkarıp tekrar deneyin.

MiniBanko’nun dokunmatik ekranı işlem talebimi yanlış algılıyor. Ne yapmalıyım?

Sistemden kaynaklanan bir arıza söz konusu olabilir. Lütfen; diğer cihazlarımızı kullanınız.

AnkaraKart’ımın mevcut bakiye toplamı hatalı gözüküyor. Ne yapmalıyım?

AnkaraKart’ınızı çıkarın, bir süre bekleyin ve tekrar kartınızı tekrar alana yerleştirin. Sorun devam ediyor ise lütfen çağrı merkezimiz ile iletişime geçiniz.

MiniBanko kapalı durumda ve çalışmıyor. Ne yapmalıyım?

Cihaz bakım için devre dışına alınmış olabilir. Bir başka cihazımızdan hizmet alabilirsiniz.

MiniBanko kartıma el koydu. Ne yapmalıyım?

Cihaz, güvenlik sebebiyle kilitlenmiş veya işlem gerçekleşirken cihaz sistem hatası vermiş olabilir. Bu nedenle kart okuyucu tarafından kart kilitlenmiştir. Lütfen müşteri temsilcisi ile irtibata geçiniz.

MiniBanko kartımı içeri almıyor. Sebebi ne olabilir?

Kartınızı kart okuyucuya doğru yerleştirdiğinizden emin olun. Daha sonra tekrar deneyin


Kart Çeşitleri

İNDİRİMLİ ANKARAKART

İndirimli AnkaraKart almaya kimlerin hakkı var?

Öğretmen ve öğrenimine devam eden öğrenciler indirimli AnkaraKart alabilirler.

Kimler İndirimli AnkaraKart alamaz?

Aşağıdaki listede yer alan kişiler İndirimli AnkaraKart’dan yararlanamamaktadır.

 • Öğrenim süresi bitmiş öğrenciler
 • Stajyer (Aday) Öğretmenler
 • 4/C li öğretmenler (Ücretli Öğretmenler)
 • Usta ve Uzman Öğreticiler
 • Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde Fizyoterapist, psikolog vb. görev yapanlar
 • Özel okul eğiticileri
 • Özel ana okulu ve kreş eğiticileri
 • Kurs niteliği taşıyan yerlerde eğiticilik yapanlar (Dershane, sürücü kursu vb.)
 • Üniversitelerdeki öğretim üyeleri ve diğer eğiticiler

Açık lise ve dengi okullarda okuyan öğrenciler de AnkaraKart alabilir mi?

Evet. Öğrenci belgesini getirdiği taktirde başvuruda bulunup, AnkaraKart sahibi olabilir.

AnkaraKart başvuru evrakları nelerdir?

Öğretmenler için; Başvuru yapan öğretmenin sistemde TC kimlik / Yabancı Kimlik numarası ile sorgulaması yapılır. Kaydı çıkan öğretmenlerin belge getirmesine gerek kalmadan, fotoğrafı taratılarak kartı basılır ve kişiye teslim edilir. Sorgulamada kaydı çıkmayan öğretmenlerin İndirimli AnkaraKart sahibi olabilmeleri için aşağıdaki evrakları tamamlamaları gerekmektedir;

MEB İçin; maaş bodrosu veya öğretmen kimliği fotokopisi

Öğrenciler için; İndirimli AnkaraKart’dan yararlanmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki evrakları tamamlaması gerekmektedir;

 • 1 Ad. Vesikalık Fotoğraf
 • Yeni öğretim dönemine ait Öğrenci Belgesi

AÖF ( Açık Öğretim Fakültesi) öğrencileri İndirimli AnkaraKart alabiliyor mu?

Evet, gerekli belgeleri sağladıkları takdirde T.C. deki bütün öğrenciler İndirimli AnkaraKart alabilirler.

Ankara dışında okuyan öğrenciler İndirimli AnkaraKart alabiliyor mu?

Evet, başvuru için gerekli evrakları tamamladığı takdirde T.C’ deki bütün öğrenciler İndirimli AnkaraKart alabilirler.

Başka biri benim adıma İndirimli AnkaraKart’ımı teslim alabilir mi?

Birinci dereceden akrabalarınızdan biri (anneniz, babanız veya kardeşiniz) kartınızı sizin adınıza teslim alabilir.

Yabancı öğrenciler İndirimli AnkaraKart kullanabilecekler mi?

Evet. Yabancı öğrenciler kendilerine verilen kimlik numarası ile başvuru gerçekleştirebilir, öğrenciler için istenen belgeleri tamamladıkları takdirde İndirimli AnkaraKart kullanabilirler.

Diğer illerde okuyan öğrencilerde Ankarakart alabiliyorlar mı?

Evet. Ankara dışında okuyan öğrenciler de İndirimli AnkaraKart alabilir.

Ebeveynler olarak okuyan çocuklarımıza ayrı indirimli AnkaraKart’mı çıkaracağız?

İndirimli AnkaraKart’lar kişiye özeldir. AnkaraKart’ı indirimli kullanmaya hakkı olan herkes için ayrı AnkaraKart çıkarılmalıdır.

Öğrenci belgemi Öğrenci İşlerinden faks ile aldım. Bu belge başvuru esnasında geçerli midir?

Belgenin son bir ay tarihli olması ve kimlik ibrazı ile öğrenci belgesi olarak kabul edilmektedir.

İndirimli AnkaraKart alımı için yaş sınırı bulunuyor mu?

Hayır, herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Almaya hakkı olan herkes İndirimli AnkaraKart’ını alabilir.

İndirimli AnkaraKart'ımı kaybettim/çaldırdım ne yapmalıyım?

İndirimli AnkaraKart'ınızı kaybetmeniz veya çaldırmanız durumunda EGO Genel Müdürlüğü’ne veya Kızılay Metro İstasyonu’nda bulunan AnkaraKart İşlem Merkezi’ne gelerek T.C. kimlik numaranız ile iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz

İndirimli AnkaraKart’ımın iptal işlemlerinden sonra, İndirimli AnkaraKart'ımda kalan bakiyeye ne olacak?

İptal işlemini gerçekleştirdikten sonra yeni bir AnkaraKart almanız durumunda, önceki kartınızda bulunan bakiyenin yeni kartınıza aktarımı sağlanacaktır. Kartın kara listeye alınmasından 48 saat sonra herhangi bir AnkaraKart İşlem Merkezi’ne gelerek bakiye aktarımınızı yapabilirsiniz.

İndirimli AnkaraKart ile Özel Toplu Taşıma araçlarında da indirimim olacak mı?

İndirimli AnkaraKart ile Özel Toplu Taşıma ve EGO'ya bağlı tüm otobüslerde %18 indiriminiz olacaktır.

İndirimli AnkaraKart'ın bir geçişlik ücreti nedir?

İndirimli AnkaraKart'ın bir geçişlik ücreti; 2,50 TL olarak belirlenmiştir.

Yolculuğum esnasında vasıta değişikliği yapıyorum. Aktarmalı olarak geçiş yapabilecek miyim?

İndirimli AnkaraKart'ınız ile gerçekleştirdiğiniz vasıta değişikliklerinde, 75 dakika süre içerisinde 2 defa transfer imkanı sağlanmaktadır.

İndirimli AnkaraKart’ımı, aynı araçta bir ya da birden fazla defa kullandığımda aynı fiyat üzerinden mi ödeme yapacağım?

İndirimli AnkaraKart’ınızı aynı araç ya da istasyonda üst üste kullandığınızda, ilk kullanımınızda indirimli bir biniş bedeli olan 1,75 TL, ikinci kullanımınızda ise tam bir biniş bedeli olan 2,35 TL alınacaktır.

İndirimli AnkaraKart almak isteyen öğretmenlerin ödeyeceği ek tutar tek sefere mahsus mu alınmaktadır?

Öğretmenlerin kullanacağı İndirimli Ankara Kart’tan her yıl vize bedeli olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen tutar tahsil edilecektir.

SERBEST ANKARAKART

Serbest AnkaraKart’ı kimler alabilir?

Serbest AnkaraKart, Ankara Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi kişilere veya kurum personeline verilmektedir.

Engelli kişiler için AnkaraKart koşulları nelerdir?

Engelli Serbest Kartı: % 40 ve üzeri engeli bulunan tüm engellilere verilecektir.
Engelli Refakatçi Serbest Kartı: Ağır engelli olup ulaşımda refakatçi hakkı olan engellilere verilecektir.

Engelli Kartları'nın vize tarihi nedir?

Engelli Kartları'nın vize tarihi her yılın son günü olarak belirlenmiştir.

Engelli ve Refaketli Serbest Ankara Kart için gereken belgeler hangileridir?

Engelli Serbest Kart'ı için süreç;
Veri tabanı kullanılarak. Veri tabanından dönen bilgi Engelli olarak dönecek. Veri tabanından bilgi dönüşü olmaz ise aşağıda açıklaması yapılan ve ekte örnekleri gönderilen belgeler talep edilecektir.

Engelli Raporu Örneği Ek (Lütfen Tıklayınız) (Rapordaki ağır engelli bölüm onayı HAYIR olup engel oranı % 40 ve üzeri olan engellilere engelli serbest kartı verilecektir.)

Refakatli Engelli Serbest Kart'ı için süreç;
Veri tabanı kullanılarak. Veri tabanından dönen bilgi Ağır Engelli olarak dönecektir. Veri tabanından bilgi dönüşü olmaz ise aşağıda açıklaması yapılan ve ekte örnekleri gönderilen belgeler talep edilecektir.

Engelli Raporu Örneği Ek (Lütfen Tıklayınız) (Rapordaki ağır engelli bölüm onayı EVET olan engellilere engelli refakatli serbest kartı verilecektir.

Refakatçı uygulaması Serbest AnkaraKart içinde geçerli midir?

Evet, AnkaraKart’da refakatçi kart uygulaması geçerli olacaktır.

Serbest Kartımı kaybettim/çaldırdım ne yapmalıyım?

Serbest AnkaraKart'ınızı kaybetme veya çaldırma durumunda Kızılay Metro İstasyonu’nda bulunan AnkaraKart İşlem Merkezimize gelerek TC Kimlik Numaranız ile iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Serbest Ankara Kart’ımı kaybettim/çaldırdım. Tekrar alabilecek miyim?

Kaybettiğiniz / çaldırdığınız Serbest Ankara Kart'ınızın bildirisini yaptıktan sonra tekrar başvuru yaparak, kart ücretinin iki katı bedeli ile yeni bir Serbest Ankara Kart sahibi olabilirsiniz.

Serbest AnkaraKartlar'ımı ne zamana kadar kullanabilirim?

Serbest AnkaraKartlar’ın son kullanım tarihi yıl sonuna kadardır.

Yaşlılar için Serbest AnkaraKart’ta indirim geçerli olacak mı?

Yaşlılar için 2 çeşit AnkaraKart olacaktır;
1) 65 yaş üstü kartı: 65 yaşını doldurmuş olan kişilere sadece 5 TL kart bedeli alınarak serbest geçiş imkanı verilecektir.
2) 61-64 yaş arası kişilere 130 TL kart bedeli alınarak otobüslerde EGO Genel Müdürlüğünün belirlediği saatler arasında serbest geçiş imkanı verilecektir. (61 yaş doldurulduğunda verilir.)

Serbest AnkaraKart’ımı, aynı araçta bir ya da birden fazla defa kullanabilir miyim?

Serbest AnkaraKart ile aynı araçta birinci biniş ile ikinci biniş arasında 10 dakikalık süre geçtikten sonra kullanabilirsiniz.

Engelli refakatçileri için ayrı bir AnkaraKart olacak mı?

Engelli vatandaşlarımız için tek bir Serbest AnkaraKart düzenlenecek, refakatçiye ayrı bir kart düzenlenmeyecektir.

Engelli Serbest AnkaraKart’ımı aynı araçta bir ya da birden fazla defa kullanabilecek miyim?

Engeli vatandaşlarımız, Serbest AnkaraKartlar’ını, aynı araçta biri kendisi biri refakatçisi için olmak üzere iki kez kullanarak biniş yapacaklardır. Serbest AnkaraKart’ın; aynı hattaki aynı otobüste ikinci kez kullanılması için 30 dakika geçmesi gerekmektedir.

60 yaş ve üzeri vatandaşlara ücretsiz ulaşım imkanı sağlanacak mı?

Serbest Ankara Kart sahibi 60-65 yaş aralığında bulunan vatandaşlar, Belediye otobüslerinden her gün 10.00 ile 16.00 ve 19.00 İle 24.00 saatleri arasında ücretsiz olarak yararlanacaklar.

Serbest AnkaraKart sahibi 60 yaş üzeri vatandaşlar belirtilen saatler dışında yolculuk yapmak istediklerinde yine Serbest AnkaraKart’ını kullanabilecek mi?

Serbest AnkaraKart sahibi 60-65 yaş aralığında bulunan vatandaşlar, Belediye otobüslerinden her gün 10.00 ile 16.00 ve 19.00 İle 24.00 saatleri arasında ücretsiz olarak kullanabilir ancak diğer saat aralıklarında Tam AnkaraKart ile yolculuk etmesi gerekmektedir.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar Serbest Ankara Kart ile ücretsiz yolculuk yapabilir mi?

65 yaş üstü vatandaşlar, Metro ve Ankaray da dahil olmak üzere toplu taşıma araçlarına her saat ücretsiz olarak kullanabilecek.

Bir önceki sene aldığım yaşlı kartımı ne zamana kadar kullanabileceğim?

60 yaş ve üstü vatandaşlarımız geçtiğimiz sene alınan yaşlı kartlarını yıl sonuna kadar kullanabilirler.

Serbest Ankara Kart’ımı ne zamana kadar alabilirim?

60 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Serbest Ankara Kartlar’ını yıl boyunca istedikleri zaman alabilirler.

TAM ANKARAKART

Tam AnkaraKart almaya kimlerin hakkı var?

Serbest ve İndirimli kart almaya hakkı olmayan ancak AnkaraKart’ın ekonomik, akıllı ve pratik ulaşım dünyasından yararlanmak isteyen kişiler Tam AnkaraKart alıp, hızlı ulaşımın keyfini yaşayabilirler.

Tam AnkaraKart'ımı kaybettim/çaldırdım ne yapmalıyım?

Tam AnkaraKart'ınızı kaybetme veya çaldırma durumunda yeni bir AnkaraKart almanız gerekmektedir.

Tam AnkaraKart'ımı kaybettim/çaldırdım içerisindeki bakiyeye ne olacak?

Tam AnkaraKart'ınızı satın aldıktan sonra online işlemler menüsünden kişiselleştirme işlemi gerçekleştirdiyseniz, Kızılay AnkaraKart İşlem Merkezi’ne veya EGO Genel Müdürlüğü AnkaraKart birimine gelerek kartınızın kara listeye aldırılmanız gerekmektedir. Daha sonra yeni bir Tam AnkaraKart alıp, kaybetmiş olduğunuz kartınızı hesabınızdan kaldırtmanız ve yeni aldığınız tam kartı sistemde tanımlamanız gerekmektedir. Kayıp kart kara listeye alındıktan 48 saat sonra kimliğiniz ve yeni aldığınız tam AnkaraKart ile herhangi bir AnkaraKart İşlem Merkezi’ne gelmeniz durumunda bakiye aktarımınız yapılacaktır. Online sistem üzerinden şuan için bakiye aktarımı yapılamamaktadır.

Tam AnkaraKart ile Özel Toplu Taşıma araçlarında da indirimim olacak mı?

Tam AnkaraKart'ınız ile, Özel Toplu Taşıma ve EGO'ya bağlı tüm otobüslerde %18 indiriminiz olacaktır.

Tam AnkaraKart'ın bir geçişlik ücreti nedir?

Tam AnkaraKart'ın bir geçişlik ücreti; 2,35 TL olarak belirlenmiştir.

Yolculuğum esnasında vasıta değişikliği yapıyorum. İndirim uygulanacak mı?

Tam AnkaraKart'ınız ile gerçekleştirdiğiniz vasıta değişikliklerinde, 75 dakika süre içerisinde 2 defa transfer imkanı ve aktarması sağlanmaktadır. Bu yolculuğunuzda %18 indirim uygulanacaktır.

MANYETİK BİLET

Manyetik Bilet satın aldım. Daha sonra da kullanabilecek miyim?

Hayır. Manyetik Bilet tek geçişliktir. Sürekli kullanımlarınız için diğer AnkaraKart çeşitlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Kullan-At Bileti nereden satın alabilirim?

Ankara'nın bir çok farklı noktasında yer alan Bilet Bayileri’nden Kullan-At Bilet satın alabilirsiniz. Bilet Bayileri’nin listesini görmek için tıklayınız…

Tek Geçişlik Biletimi kaybettim/çaldırdım. Ne yapmalıyım?

Tek Geçişlik Biletiniz kişiselleştirilmediğinden yeni bir AnkaraKart satın almanız gerekmektedir.

Manyetik Bilet'in bir geçişlik ücreti nedir?

Manyetik Bilet'in bir geçişlik ücreti 4 TL olarak belirlenmiştir.